Barion Pixel

Legjobb olajak a főzéshez és a wok beavatásához

 

 

Hazavitted és kicsomagoltad a karbonacél wokodat, és izgatott vagy, hogy használatba vedd…

…de először be kell avatnod..

De nem csak első használat előtt lesz erre szükséged. Ahogy egyre többet használod a wokodat, meg fogod tapasztalni, hogy beavatni nem csak egyszer kell egy wokot. A beavatás sok mindentől meggyengülhet: odaégettél valami és jól megdörzsölted, savas ételt főztél benne, vagy csak nagyon régen nem használtad a wokserpenyődet. Így pedig veszít az edény a tapadásmentes tulajdonságából, és akár rozsdásodni is kezdhet. Ezért a beavatás a wok rendszeres karbantartásának részét képezi.

 

Miért kell beavatni az acél wokot?

A szénacél wok számos előnnyel rendelkezik más edényekkel szemben, ezek közé tartozik a természetes tapadásmentes felület is. Azonban a szénacél nem tapadásmentes, amíg nem avatják be, ami egy egyszerű folyamat, amely olajozást és magas hőmérsékletet igényel, hogy kialakuljon a tapadásmentes felület.

A szécacél wok felülete a beavatás során egyre simábbá válik. A beavatási folyamat ráadásul hozzájárul ahhoz, hogy az edény hosszú élettartamú legyen.

 

Többszöri használat után a tapadásmentes réteg veszíthet a hatékonyságából, vagy akár rozsdásodás is kialakulhat, ha az edényt nem szárították meg megfelelően.

Minél többet avatod be a wokodat a megfelelő eljárás szerint, annál tovább fog tartani. Pontosan annyit kapsz vissza a wokodtól, amennyit beleteszel.

Mi a titka a karbonacél wok beavatásának?

Az egyik fontos lépés, hogy eltávolítsd a gyári bevonatot forró víz, mosogatószer és erőteljes súrolás segítségével acélgyapottal. Szárítsd meg a wokot, majd alacsony hőfokon helyezd a tűzhelyre, hogy teljesen kiszáradjon. A tiszta felület segít felgyorsítani és erősebbé tenni a patina kialakulását.

A másik kulcslépés az, hogy megfelelő olajat válassz a karbonacél wok beavatásához. Olyan olajra van szükséged, amely magas füst vagy égési ponttal rendelkezik, ami az az a hőmérséklet, amelyen az olaj égni és füstölni kezd.

Nem jó ötlet olyan olajjal beavatni (vagy főzni), amely a beavatés vagy főzés során elérheto a füstpontját. Ez égett szagot és ízt ad az ételnek és az edénynek, emellett tönkreteszi az olajban található hasznos tápanyagokat, és káros szabad gyököket hozhat létre.

 

Ez felveti a kérdést: „Melyik a legjobb olaj a karbonacél wok beavatásához?”

Itt vagyunk, hogy segítsünk: íme a 8 legjobb olaj a szénacél wokok beavatásához, és 2 olaj, amit érdemes elkerülni.

  1. Szójaolaj: A szójaolaj magas füstponttal rendelkezik, 234 °C (453 °F). Ez azt jelenti, hogy bármire használhatod, amit főzni szeretnél, legyen az tojás, stir-fry vagy sült rizs. A szójaolaj emellett gazdag egészséges zsírokban, beleértve az omega-3 zsírsavakat is. Ezért nemcsak főzéshez, hanem a wok beavatásához is kiváló választás.
  1. Szőlőmagolaj: Ez egy másik jó választás, mivel 216 °C (420 °F) füstponttal rendelkezik. Népszerű választás azért is, mert jól harmonizál más ízekkel, így nem nyomja el a többi fűszert. Salátaöntetek készítéséhez is jó választás, amikor semleges alapot szeretnél.
  1. AvokádóolajAz avokádóolaj egyre népszerűbb a főzéshez, mert gazdag egészséges zsírokban és antioxidánsokban. Ahogy az avokádó népszerűsége nő, úgy követi az olaja is. Az avokádóolaj magas füstpontja miatt (271 °C / 519 °F) ideális a beavatáshoz és a sütéshez is. Salátaöntetek készítésére is alkalmas.
  1. Földimogyoróolaj: A földimogyoróolaj jellegzetes ízzel rendelkezik, ezért nem olyan sokoldalú, mint a szőlőmag- vagy szójaolaj. Azonban rendkívül népszerű stirfryhoz, főként magas füstpontja miatt (232 °C / 449 °F). Ráadául itthon viszonylag könnyen és a többi olajhoz képest viszonylag kedvző áron beszerezhető
  1. Sertészsír: Fenében a flancolással, nézzük meg a jól ismert zsírt is: A kínai családok hagyományosan használták ezt a módszert. Bár füstpontja alacsonyabb (190°C), lassú főzéshez és autentikus ízekhez jól használható. A wok beavatásnál gazdag ízt kölcsönöz az edénynek.
  1. Növényi olaj: A “növényi olaj” általában több finomított olaj keveréke. Semleges illata és íze sokoldalúvá teszi, de csak 204 °C (399 °F) füstponttal rendelkezik.
  1. Repceolaj: A repceolaj sok szempontból hasonlít a növényi olajhoz: semleges íz, ugyanaz a füstpont, és hasonló receptekhez és főzési igényekhez használható.
  1. Lenmagolaj: Néhány szakértő szerint a lenmagolaj az ideális választás, de az eredmények nagymértékben változhatnak az olaj minőségétől függően.
  1. Napraforgóolaj: Igen, a napraforgóolaj is jó választás wokban való főzéshez. Magas füstpontja van, körülbelül 232°C. Emellett semleges íze miatt nem befolyásolja az ételek ízét, így sokoldalúan felhasználható különféle wokban készült ételekhez, például stir-fry-hoz vagy pirításhoz. A napraforgóolaj pedig ezenkívül könnyen beszerezhető és megfizethető, így különösen jól jön, ha nagyobb mennyiségű olajra van szükség.

Bónusz: Milyen olajokat NE használj

  1. Extra szűz olívaolajAz extra szűz olívaolaj füstpontja 109-162 °C (228-323 °F). Az olívaolajat inkább kenyérbe mártogatásra és öntetek készítésére használd, mivel egyedi íze van. Nem ideális a karbonacél edények beavatásához.
  1. Kókuszolaj
    A kókuszolaj magasabb füstponttal rendelkezik, 232 °C (449 °F), de erős íze van, amely nem illik sokféle konyhához. Szobahőmérsékleten is szilárd, ezért nem jó választás salátaöntetekhez vagy egyéb ételkészítéshez. Inkább mérsékelt hőfokon használd, ha trópusi illatot és ízt szeretnél, például garnélarák vagy más tengeri ételek sütéséhez. Azonban ne használd wok beavatásához.